Αποτελέσματα αγώνων Running

Μεγάλη συμμετοχή των Ελλήνων στον Μαραθώνιο της Φλωρεντίας

Δείτε πληροφορίες για τον αγώνα καθώς και τους χρόνους που σημείωσαν οι Έλληνες αθλητές

Πραγματοποιήθηκε σήμερα ο Μαραθώνιος της Φλωρεντίας με χιλιάδες συμμετοχές από όλο τον κόσμο. Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Ρεγκάσα Ζελαλέμ Μπάχα από το Μπαχρέιν αφού κέρδισε στο νήμα τον Αιθίοπα Τεμεκάκου Ταντέσε με τους δύο δρομείς να σημειώνουν 2:14:14, μία σχετικά αργή επίδοση για τα δεδομένα της διοργάνωσης. Στην τρίτη θέση ακολούθησε ο Κενυάτης Κίρβα Κιπρούτο σε 2:16:18.

Πρώτη γυναίκα ήταν η Ντίρε Τούνε από την Αιθιοπία, η πιο καταξιωμένη δρομέας ανάμεσα στις συμμετέχουσες που επέστρεψε στο αγώνισμα μετά από χρόνια απουσίας. Η Τούνε τερμάτισε σε 2:28:55 αφήνοντας τη συμπατριώτισσά της Αμέντε Σορόμε Νεγκάς δεύτερη σε 2:29:46 ενώ το βάθρο συμπλήρωσε μία ακόμα δρομέας από την Αφρικανική χώρα, η Μεσέρα Χουσέν σε 2:32:05.

Αυτή ήταν η 34η έκδοση του αγώνα και μόνο στο Μαραθώνιο τερμάτισαν 8.391 δρομείς. Η ελληνική παρουσία για μία ακόμα φορά δεν έλειψε και μάλιστα ήταν εμφατική με 45 τερματισμούς. Πιο γρήγορος ανάμεσα στους Έλληνες μαραθωνοδρόμους ήταν ο Γιάννης Χαμόδρακας που για μία ακόμα φορά έτρεξε την απόσταση κάτω από το 2:40 σε 2:38:14.

Πολύ γρήγορη ήταν και η Βίκη Κολοβού, παλαιότερη δρομέας των μεσαίων αποστάσεων, η οποία τερμάτισε κάτω από τις τρεις ώρες σε 2:59:39 που είναι μέσα στις 10 καλύτερες φετινές επιδόσεις στη χώρα μας. Συνολικά, έξι δρομείς τερμάτισαν κάτω από τις τρεις ώρες. Δείτε όλους τους Έλληνες.