Στίβος

Έναρξη του στίβου στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες στην Ταραγόνα

Τα αγωνίσματα του στίβου στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες στην Ταραγόνα ξεκινούν την Τετάρτη (27/5) με τη συμμετοχή 20 αθλητών και αθλητριών μας.

Η αποστολή μας θα πάρει μέρος στους αγώνες με συνολικά 39 αθλητές και αθλήτριες, ικανούς να κατακτήσουν μετάλλια και εξαιρετικές επιδόσεις.
Εκτός από τον Νικόλα Σκαρβέλη, που έμεινε στην Ελλάδα, λόγω τραυματισμού και τη θέση του πήρε ο Τάσος Λατιφλάρι, την αποστολή δεν ακολούθησε για προσωπικούς λόγους, ο Αντώνης Μάστορας στο ύψος.

Την πρώτη ημέρα των αγώνων θα γίνουν τέσσερις απευθείας τελικοί με ελληνικό ενδιαφέρον, ανάμεσα σε αυτούς το μήκος των γυναικών με την Λίλη Αλεξούλη, που έχει φέτος 6,55 μ. επίδοση που της επιτρέπει να διεκδικήσει ένα καλό πλασάρισμα.

Στη σφυροβολία θα πάρει μέρος η Κατερίνα Βαμβουκάκη και στα 3.000 μ. στιπλ θα τρέξει ο Νίκος Γκότσης. Το πρόγραμμα της πρώτης ημέρας ολοκληρώνεται με τον τελικό των 5.000 μ. Ανδρών, εκεί όπου θέσει εκκίνησης θα πάρουν οι φορμαρισμένοι Μάρκος Γκούρλιας και Γιώργος Τάσσης, οι οποίοι θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν τη διάκριση και μια καλή επίδοση.

Το τελευταίο γκρουπ της ελληνικής ομάδας αναχωρεί αύριο το πρωί για την Ισπανία, προκειμένου να πλαισιωθεί με την υπόλοιπη μεσογειακή ομάδα.

Οι ελληνικές συμμετοχές της πρώτης ημέρας

Πρωί
11.15 Σφαιροβολία (Α) πρ. Ζώτος, Λατιφλάρι
11.25 Μήκος (Α) πρ. Γαλαζούλας, Μερτζανίδης
11.30 Δισκοβολία (Α) πρ. Τρέμος, Θανόπουλος
11.40 1500 μ. (Α) ημ. Δημητράκης
12.00 400 μ.(Γ) ημ. Βασιλείου Αννα, Βασιλείου Ειρ.

Απόγευμα
19.30 Σφυροβολία (Γ) Τελικός Βαμβουκάκη
20.00 400 μ. εμπ. (Α) Ημ. Νάκος
20.45 800 μ. (Γ) Ημ. Γιαννοπούλου
21.15 100 μ. εμπ. (Γ) Ημ. Πεσιρίδου, Mήκος (Γ) Τελικός Αλεξούλη
21.30 100 μ. (Α) ημ. ΝυφαντόπουλοςΣτεργιούλης
21.50 100 μ. (Γ) ημ. Σπανουδάκη
22.10 3.000 μ. στιπλ (Α) Τελικός Γκότσης
22.25 5.000 μ. (Α) Τελικός Τάσσης, Γκούρλιας

Αναλυτικά η ελληνική ομάδα

Ανδρες
100 μ., 4Χ100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Ευθύμιος Στεργιούλης (Παναξιακός)
200 μ., 4Χ100 μ.: Παναγιώτης Τρυβιζάς (ΟΣΦΠ)
800 μ.: Χρήστος Κοτίτσας (ΓΣ Κηφισιάς)
1.500 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός)
5.000 μ.: Μάρκος Γκούρλιας (Εθνικός Αλεξανδρούπολης), Γιώργος Τάσσης (ΑΕΚ)
Ημιμαραθώνιος: Χρήστος Καλλίας (ΑΟ Μυκόνου), Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ)
3.000 μ. στιπλ: Νίκος Γκότσης (ΣΑΚΑ)
110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)
400 μ. εμπ.: Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων)
Υψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομ.)
Μήκος: Τάσος Γαλαζούλας (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Μιχάλης Μερτζανίδης (ΑΟ Ηφαίστεια)
Σφαιροβολία: Τάσος Λατιφλάρι (Κένταυρος Χαλκιδικής), Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Ηρακλής)
Δισκοβολία: Γιώργος Τρέμος (ΓΕΑ Τρικάλων), Ιάσωνας Θανόπουλος (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κ.)
4Χ100 μ.: Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων)

Γυναίκες
100 μ., 4Χ100 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)
200 μ., 4Χ100 μ.: Γρηγορία Κεραμιδά (ΑΣΣ Ηρακλής)
400 μ.: Άννα Βασιλείου (ΓΕΗ), Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕΗ)
800 μ.: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς)
1.500 μ.: Αθηνά Κοΐνη (ΓΕΑ Τρικάλων), Ανθή Κυριακοπούλου –Κοραϊνη (ΓΣ Γλυφάδας)
5.000 μ.: Αναστασία Καρακατσάνη (ΓΣ Γλυφάδας)
Ημιμαραθώνιος: Ελευθερία Πετρουλάκη (ΑΟ Μυκόνου)
100 μ. εμπ., 4Χ100 μ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)
400 μ. εμπ.: Ελπίδα Τόκα, (ΣΔΥ Αργολίδας), Έφη Θεοδώρου(Νεάπολη Χαλκίδας)
Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος)
Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας)
Τριπλούν: Χριστίνα Αλβερτσιάν (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας)
Σφυροβολία: Κατερίνα Βαμβουκάκη (Ζευς Τρικάλων)
4Χ100 μ.: Κατερίνα Σαρρή (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Κυριακή Σαμάνη (Αίολος Μακεδονίας)

Tags
Show More

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Close