ΕπικαιρότηταΣτίβος

Ο Μαραθώνιος της Αθήνας το 2004 με ορατές αλλαγές

Στις 7 Νοεμβρίου 2004 πραγματοποιήθηκε ο 22ος Μαραθώνιος της Αθήνας , με την Ολυμπιάδα να έχει αφήσει το στίγμα της σε αυτή την διοργάνωση.

2004, 7 Νοεμβρίου
Ο 22ος Κλασικός Μαραθώνιος Αθηνών έγινε στις 7 Νοεμβρίου 2004, μια σημαντική χρονιά για την Ελλάδα καθώς τότε φιλοξενήθηκαν στην Αθήνα οι Ολυμπιακοί Αγώνες.
Η επίδραση της Ολυμπιάδας ήταν, αναμφισβήτητα, θετική! Η διαδρομή ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση απ’ότι τα προηγούμενα χρόνια, με ορατές αλλαγές τόσο στην εκκίνηση όσο και σε ενδιάμεσα σημεία της Μαραθώνιας διαδρομής.

Νικητές ήταν ο Κενυάτης Frederik Cherono με 2:15:30 που αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνα και η Zinach Alemu από την Αιθιοπία με επίδοση 2:41:12.
Καλύτερος Ελληνας και 15ος στην γενική κατάταξη ο Κώστας Γουγούσης (2:27:03) ενώ στις γυναίκες η Γεωργία Αμπατζίδου με 2:45:27 καλαμβάνει την 5η θέση στην γενική κατάταξη και πετυχαίνει ρεκόρ αγώνα από ελληνίδα.

Για πρώτη φορά Έλληνας αθλητής τερματίζει εκτός οχτάδας ενώ με επιδόσεις κάτω από 2:30 τερματίζουν 17 αθλητές και στις γυναίκες κάτω από 3 ώρες 16 αθλήτριες.

Σημαντικές μεταβολές έγιναν και στον αγώνα δρόμου 10 χλμ., καθώς η εκκίνηση δινόταν πλέον έξω από το Παναθηναϊκό Στάδιο, η διαδρομή έφτανε ως το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας και ο τερματισμός γινόταν πίσω στο Στάδιο. Νικητές στα 10 χλμ. για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ήταν ο Κώστας Πούλιος (32:16) και η Ελένη Νικολοπούλου (37:55).

(Τα στοιχεία αντλήθηκαν από το βιβλίο του Μπάμπη Ζαννιά «42.195 μ. σε 30 χρόνια», εκδόσεις Βογιατζή, 2014).