Στίβος

Τέσσερις αθλητές και αθλήτριες μας στην πρώτη ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων Νέων

Η ώρα των αγωνισμάτων του στίβου στους 3ους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων έφτασε κι έτσι την Πέμπτη (11/10) αθλητές και αθλήτριες από όλο τον πλανήτη ξεκινούν τις προσπάθειες τους στο Μπουένος Άιρες. Στους αγώνες μετέχουν 680 αγόρια και κορίτσια από 179 χώρες, ανάμεσα τους και 13 αθλητές και αθλήτριες από την χώρα μας.

Η αποστολή μας είναι ιδιαίτερα δυνατή ομάδα, καθώς αποτελείται από αθλητές και αθλήτριες, που το καλοκαίρι διακρίθηκαν τόσο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 του Γκιορ όσο και στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα.

Την πρώτη ημέρα των αγώνων την προσπάθεια τους θα ξεκινήσουν τέσσερα μέλη της ομάδας μας. Την αρχή θα κάνει ο Άνθιμος Κελεπούρης, στον προκριματικό των 5.000 μ. βάδην και θα ακολουθήσουν οι Σοφία Κεσσίδη (δισκοβολία), Βασιλεία Σπύρου (3.000 μ.) και Ελένη Ιωαννίδου (800 μ.). Η Σπύρου την Πέμπτη θα τρέξει στον τελικό των 3.000 μ., ωστόσο η τελική κατάταξη στο αγώνισμα – το ίδιο ισχύει για τα 1.500 μ. και 2.000 μ. στιπλ – θα προκύψει το Σάββατο μετά και την συμμετοχή των αθλητριών στον αγώνα ανωμάλου 4.000 μέτρων (θα γίνει συμψηφισμός των επιδόσεων). Στα οριζόντια άλματα και στις ρίψεις οι αθλητές θα έχουν τέσσερις προσπάθειες και οι τελικοί νικητές θα προκύψει από το άθροισμα των επιδόσεων τους τόσο στον προκριματικό όσο και στον τελικό.

Η χώρα μας έχει κατακτήσει δύο χάλκινα μετάλλια στην ιστορία του θεσμού, το 2010 στη Σιγκαπούρη με τον Θοδωρή Χρυσανθόπουλο (επί κοντώ) και το 2014 στη Νανζίνγκ με την Κωνσταντίνα Ρωμαίου (τριπλούν).

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων μεταδίδονται σε livestreaming από το ολυμπιακό κανάλι (δείτε εδώ).

Αναλυτικά η ομάδα που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων

Παιδες
110 μ. εμπ.: Γιάννης Καμαρινός (Ολυμπιακή Δομή)
Πρόγραμμα: 13/10 προκριματικός -16/10 τελικός
Επί κοντώ: Αντώνης Σάντας (ΑΟ Φιλοθέης)
Πρόγραμμα: 13/10 προκριματικός -16/10 τελικός
Σφυροβολία: Θοδωρής Ζιώγας (ΓΑΣ Νιγρίτας “Βισάλτης”)
Πρόγραμμα: 12/10 προκριματικός -15/10 τελικός
Ακοντισμός: Γεράσιμος Καλογεράκης (ΟΦΗ)
Πρόγραμμα: 13/10 προκριματικός -16/10 τελικός
5.000 μ. βάδην: Ανθιμος Κελεπούρης (Φίλιππος Βέροιας)
Πρόγραμμα: 11/10 προκριματικός -15/10 τελικός

Κορασίδες
800 μ.: Ελένη Ιωαννίδου (Φίλιππος Βέροιας)
πρόγραμμα: 11/10 προκριματικός -14/10 τελικός
3.000 μ.: Βασιλεία Σπύρου (Πανιώνιος)
Πρόγραμμα: 11/10 τελικός- 15/10 4.000 μ. ανωμάλου
Υψος: Παναγιώτα Δόση (ΑΟ Κέρκυρα 2015)
πρόγραμμα: 12/10 προκριματικός -15/10 τελικός
Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ)
Πρόγραμμα: 13/10 προκριματικός -16/10 τελικός
Δισκοβολία: Σοφία Κεσίδη(Κένταυρος Χαλκιδικής)
Πρόγραμμα: 11/10 προκριματικός – 14/10 τελικός
Σφυροβολία: Σταυρούλα Κοσμίδου (Αίολος Μακεδονίας)
Πρόγραμμα: 12/10 προκριματικός -15/10 τελικός
Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (Κένταυρος Χαλκιδικής)
Πρόγραμμα: 13/10 προκριματικός -16/10 τελικός
5.000 μ. βάδην: Ολγα Φιάσκα (Αθλοκίνηση Μυτ.)
Πρόγραμμα: 12/10 προκριματικός – 16/10 τελικός

Tags
Show More

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Close